Skip to content
Viso rezultatų:
Rodyti visus rezultatus
Lt En
Kauno apylinkės teismas
lt
En

NAUJIENOS

Kauno apylinkės teismo pirmininkas Arūnas Purvainis: svarbu ne tik tinkamas vaikų auklėjimas šeimoje, bet ir ankstyvas teisinis švietimas

Kauno apylinkės teismo pirmininkas Arūnas Purvainis: svarbu ne tik tinkamas vaikų auklėjimas šeimoje, bet ir ankstyvas teisinis švietimas
2021-11-23

 

2021 m. lapkričio 23 d. Kauno apylinkės teismo pirmininkas Arūnas Purvainis buvo pakviestas  į LRT radijo laidą „Radijo byla“. Tiesioginės transliacijos metu teismo vadovas kalbėjo apie nepilnamečių daromus pažeidimus: kokia atsakomybė laukia tėvų ir pačių vaikų?

Arūnas Purvainis laidos metu atsakė, kas yra nepilnametis teisinės atsakomybės požiūriu? Kas gresia už nepilnamečių padarytus teisės pažeidimus, kokia atsakomybė tenka patiems nepilnamečiams, o kas laukia tėvų, kurie yra atsakingi už tokius nepilnamečių poelgius? Kokia atsakomybė kyla pagal tam tikras amžiaus ribas?

"Valstybė turi pozityvią pareigą užtikrinti žmogaus ir visos visuomenės veiksmingą teisių ir laisvių apsaugą nuo pačių pavojingiausių poelgių, t. y. nusikaltimų. Todėl už pačius pavojingiausius nusikaltimus, labiausiai paplitusius nusikaltimus, amžiaus riba, nuo kurios ir numatyta baudžiamoji atsakomybė nepilnamečiams, yra žemesnė – 14 metų. Tokiu teisiniu sureguliavimu tam tikra prasme valstybė paisant “geriausių vaiko interesų” principo, nubrėžia tam tikras „saugias“ ribas vaikams iki 14 metų amžiaus, kurias peržengus, tai yra esant 14 metų ar vyresniems ir elgiantis teisės požiūriu netinkamai, galima susilaukti neigiamos reakcijos (atsakomybės)."- dėstė Kauno apylinkės teismo pirmininkas Arūnas Purvainis.

Teismo vadovas taip pat atsakė į vedėjo klausimus, kuo būdingi paauglių nusižengimai, kokie jie yra? Už ką galima tikėtis tik įspėjimo, o už ką gali virsti į  baudžiamąją bylą? Kam atsakomybė kyla vaikui apsivogus prekybos centre? Kaip jauno žmogaus gyvenime gali atsiliepti tai, kad jis, būdamas nepilnametis, buvo teistas?

"Jauno žmogaus nepuošia teistumas, jis gali turėti pasekmių. Įvairių profesijų srityse reputacijai yra skiriamas didelis dėmesys ir reikšmė, ir vaikui, tapus pilnamečiu tai gali lemti profesijos pasirinkimą."- akcentavo A. Purvainis.

Laidos pabaigoje kalbėdamas apie tai, ką galima padaryti, kad ateityje būtų mažiau nepilnamečių nusikaltimų, teismo pirmininkas pažymėjo, kad be tėvų tinkamo auklėjimo ir jų pavyzdžio, ypatingai didelę reikšmę turi uugdymo įstaigos. "Valstybėje yra tam tikrų neišnaudotų resursų, kurie galėtų pakelti visuomenės ir ypač vaikų teisinio švietimo lygį.  "Ugdymo programose numatę teisės pagrindų dalyką,  sumažėtų griežčiausia atsakomybė vaikų atžvilgiu, o  sąmoningumas, teisinis išprusimas ir doras elgesys, atitinkantis visuomenėje priimtinas elgesio taisykles, būtų pasiektas kitomis, švelnesnėmis priemonėmis."- pažymėjo Kauno apylinkės teismo pirmininkas Arūnas Purvainis.

Laidos įrašą rasite čia

Straipsnius nepilnamečių nusikalstamumo tema skaitykite čia ir čia.

 

Informacija atnaujinta 2021-11-29 08:20:48